Aktualności
Za Konferencję w Gdańsku - Bogu niech będą dzięki!
Tegoroczna IX Konferencja nt. zagrożeń osobowości człowieka na początku XXI wieku poświęcona hasłu KOCHAĆ I WYCHOWYWAĆ we wspaniały sposób wypełniła swoje zadania.
Rozpoczęliśmy tradycyjnie, mszą świętą w katedrze Oliwskiej – modląc się za uczestników i wykładowców, powierzając Bogu ten czas i owoce Konferencji. W konferencji w czasie mszy św. ks. Jan Uchwat wskazał na drogę małych kroków jako sposób realizacji wielkich celów. Tak właśnie chcemy czynić, osiągać wielkie efekty codzienną wytrwałą modlitwą i pracą.
W sobotę po uroczystym otwarciu i adresie powitalnym ze strony prof. Franciszka Makurata, gości powitała pani dziekan Wydziału Nauk Społecznych UG prof. Beata Pastwa-Wojciechowska – wskazując na potrzebę takiej Konferencji i otwartość Wydziału dla tej inicjatywy. Następnie zgromadzonych gości powitał senator RP Antoni Szymański, współpracujący z nami od wielu lat. W krótkim wystąpieniu wskazał na potrzebę uporządkowania zagadnień kulturowych i cywilizacyjnych niejako programowo zniekształconych przez poprzedni rząd i parlament. Sztandarowymi przykładami są tzw. konwencja przemocowa UE i przymus sześciolatków w edukacji, choć jest tego znacznie więcej.
Kolejne słowo powitalne wygłosił p. Wojciech Książek, przewodniczący Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ "S" Regionu Gdańskiego. Nawiązał do wielkich przesłań św. Jana Pawła II - Musicie od siebie wymagać, nawet gdyby inni nie wymagali. Słowo od JE Arcybiskupa Gdańskiego Sławoja Leszka Głódzia zostało odczytane przez ks. Grzegorza Daroszewskiego, dyrektora Centrum Informacji o Sektach i Nowych Ruchach Religijnych, który następnie poprowadził modlitwę rozpoczynającą Konferencję i pobłogosławił nam. Wielkim i ważnym znakiem tegorocznego spotkania była obecność wśród nas św. Jana Pawła II w postaci relikwii wystawionych na stole prezydialnym.
W części merytorycznej usłyszeliśmy najpierw wykład p. dr Magdalenę Błażek z UG na temat Źródeł poczucia własnej wartości. Okazuje się, że prawdy podawane od wieków przez Kościół są zgodne również wynikami badań naukowych prowadzonych zupełnie niezależnie. W kolejnym wystąpieniu terapeuta i współautor warsztatów rozwoju osobowości p. Jacek Racięcki w zasadzie zilustrował to pokazując jak podmiotowość człowieka i jego godność stanowią o nim samym i w jaki sposób można wspierać rozwój poprzez wskazanie prawdziwych źródeł wartości w celu odbudowania tego co wcześniej chcący, czy niechcący utracono. Dopełnieniem tego było wskazanie akcji DobryStrój jako praktycznej realizacji postulatów odnajdowania godności osoby w życiu codziennym.
Drugi blok obrad rozpoczęliśmy od wykładu Ewy Kowalewskiej na temat tzw. pigułki ,, dzień po ’’ i jej dramatycznie złych skutków społecznych i osobistych dla osób je wykorzystujących. Fakty destrukcji wywoływanej przez ten specyfik chemiczny - niemal powszechnie udostępniany młodzieży są porażające i przerażające. Wydaje się to wielką i przerażającą manipulacją i o takich właśnie aspektach, ale w ujęciu metodycznym. O manipulacji psychocybernetycznej mówił następnie Andrzej Wronka.
Kolejny wykład był chyba jednym z najbardziej oczekiwanych wystąpień z racji kryzysu ojcostwa. O ojcostwie jako zadaniu wypowiedział się ks. Dr Jacek Nawrot, pokazując różne aspekty ojcostwa, wskazując na odmienność roli ojca i roli matki w kształtowaniu chłopców i młodzieńców ku ojcostwu. Pełnia wypowiedzi i zilustrowanie tego różnymi przykładami stanowiła o wielkiej sile takiego ujęcia zagadnienia.
Kończący ten blok wystąpień wykład o przebodźcowaniu i potrzebie ciszy, o tym że współczesny człowiek boi się jej i dlaczego tak się dzieje poprowadziła dr. Karolina Siodmiak. To wystąpienie było niezwykle potrzebne i jakby otworzyło nas na zagadnienie natłoku bodźców i roli konieczności ich uporządkowania. Aż szkoda że mogliśmy na to poświęcić tak mało czasu.
W bloku Edukacja prof. UG dr hab. Anna Zawadzka przedstawiła wykład W poszukiwaniu szczęścia dziecka w materialistycznym świecie – a w nim szereg schematów którym podlegamy w naszych ocenach i działaniach. W świetnym wystąpieniu Renaty Mroczkowskiej o właściwej odpowiedzi na dylemat Być czy mieć jaką daje się realizować we właściwie zdefiniowanej szkole znalazł się w znacznej mierze ilustracja tez wcześniejszego wykładu.
Drugi dzień Konferencji w niedzielny poranek rozpoczęliśmy modlitwą prowadzoną przez opiekuna wspólnoty Maran-tha ks. prof. Andrzeja Kowalczyka. Potrzebujemy takiego wsparcia duchowego dla zajmowania się zagrożeniami i sposobami przeciwdziałania.
Pierwszy wykład tego dnia okazał się niemal fundamentalny. Wychodząc od historii stworzenia zapisanej w Biblii karmelita, O. Bertold Dąbkowski pokazał jaką wagę ma zachowanie czystości i jak wielkim zagrożeniem jest jej zlekceważenie. W oparciu o wybrane wydarzenia biblijne i cytaty wskazywał poszczególne elementy związane z ideą czystości cielesnej, nawet na sam język jakim się posługujemy. Pokazał również jak bardzo aktualne jest dziś wezwanie do czystości i jakim totalnym zagrożeniom podlegamy.
Jako moderator RR przedstawiłem stan aktualny i aspekty społeczne tak znacznego ruchu modlitwy.
Niejako podsumowaniem Konferencji stał się ostatni wykład przygotowany przez ks. A. Kowalczyka pt. Biblijne spojrzenie na działania organizacji liberalnych w edukacji. Wskazał on na zorganizowane struktury, które działają przeciw normalności, przeciw kulturze i cywilizacji chrześcijańskiej. Można to zilustrować słowami Świat swoje - a my swoje. Świat materialistyczny, zateizowany i antyludzki proponuje destrukcje dla człowieka, my mamy swoje wartości które dają szczęście i wolność ponieważ oparte są na prawdzie. A prawda ta wynika z Ewangelii i wiary. Wcześniej słyszeliśmy to w wykładach naukowych rozpatrujących szczegółowe tematy, a ks. Profesor ukazał to w kontekście cywilizacyjnym i ewangelicznym. I jak się okazuję jest to po prostu oczywiste.
Dla zilustrowania pozytywnych działań na rzecz cywilizacji życia i miłości usłyszeliśmy ostatnie wystąpienie pana Marcina Węc z inicjatywy www.WielkaZmiana.pl czyli inicjatywy która ma na celu zrealizowanie filmu dokumentalnego nt. Mocy modlitwy różańcowej zmieniającej świat.
Tegoroczna Konferencja pokazała nam jak bogate jest środowisko osób zatroskanych o rozwój osobowości młodych ludzi i ochronę ich przed zagrożeniami. Pokazała potencjał intelektualny i naukowy z którego warto i trzeba korzystać.
Bogu niech będą dzięki za tak wspaniałe spotkanie, które jak ufamy będzie miało dalsze błogosławione skutki. Dziękujemy wszystkim który pomogli i wspierali nas modlitwą. Ci z rodziców, którzy przyjechali, przybyli na ta Konferencję nie zawiedli się.