Aktualności

Wspomnienie liturgiczne naszej patronki Bł. Pauliny Jaricot 9 stycznia !

ir
9 stycznia 2023

Na samym początku roku, zaraz po święcie Objawienia Pańskiego i niedzieli Chrztu Pana Jezusa obchodzimy po raz pierwszy dzień wspomnienia liturgicznego bł. Pauliny Jaricot, założycielki Żywego Różańca, którego gałęzią jest Różaniec Rodziców.  Błogosławiona Paulino – módl się za nami!


W maju 2022 roku wyniesiona na ołtarze, błogosławiona Paulina z całego serca pragnęła „uczynić różaniec modlitwą wszystkich”. My w Różańcu Rodziców, włączeni obecnie do Żywego Różańca pragniemy podejmować Jej dzieło.  Doświadczamy opieki Maryi we wspólnocie modlitwy różańcowej rodziców i pragniemy uczynić ją modlitwą wszystkich rodziców, objąć wszystkie dzieci i rodziny naszą modlitwą. To oczywiście zawsze jest osobista decyzja, podejmowana w wolności przez każdego z rodziców, ale w ramach czwartej intencji ogólnej naszej modlitwy pragniemy wszystkich rodziców wspierać duchowo w podjęciu decyzji o dołączeniu do Różańca Rodziców.


To pragnienie, działanie i ta modlitwa wspierająca kolejnych rodziców w dołączeniu do RR wynika przede wszystkim z wdzięczności Bogu i Maryi za pomoc i opieką nad naszymi dziećmi i naszymi rodzinami. Chcemy jak najpełniej dzielić się tym doświadczeniem dobra i opieki ze strony Boga. I o może mieć różne formy, to może być tworzenie nowych róż w naszych spólnotach, parafiach, szkołach rodzinach i wszędzie tam gdzie się znajdujemy. To może być po prostu nasze – moje i twoje świadectwo w jaki sposób Bóg za wstawiennictwem Maryi w modlitwie różańcowej rodziców wspiera mnie  / ciebie   i moje / twoje dzieci. To może być ofiarowanie nowożeńcom obrazka MB Oliwskiej z opisem modlitwy Różańca Rodziców w prezencie ślubnym, aby kiedy tylko pojawi się w ich małżeństwie dziecko obejmowali go modlitwą w RR, a nawet jeszcze przed tym wydarzeniem, jako modlitwa w róży, jako przygotowanie do powołania do rodzicielstwa.  To może być świadectwo w innych parafiach, o różańcu rodziców. To mogą być również organizowane modlitwy różańcowe – stałego dnia tygodnia, jak np. nasza w Katedrze Oliwskiej w każdy poniedziałek o 17.30.


To wreszcie może być nasza modlitwa wytrwała i udział w życiu Kościoła, parafii,  w pielgrzymowaniu  i ofiarowane nasze cierpienia w intencjach w których się modlimy.


We wspólnocie modlitwy Różańca Rodziców szczególne miejsce odgrywają patroni naszych róż i patronki całej naszej modlitwy Maryja i Jej Mama,  św. Anna – wraz ze swymi mężami św. Józefem i św. Joachimem. Doświadczenie Świętych obcowania, ich pomocy i wsparcia to doświadczenie żywego Kościoła, wielkiego i wspaniałego daru Pana Jezusa dla nas tu na ziemi.  To jest również doświadczenie działania Ducha świętego w naszej modlitwie i działaniu. To doświadczenie miłości Boga Ojca poprzez wszystko co w Kościele jest dla nas dostępne.


Stąd właśnie patronka Żywego Różańca a także patronka misji i wspierania misjonarzy, błogosławiona Paulina Jaricot jest nam tak bliska i tak bardzo potrzebna – abyśmy właśnie od niej uczyli się praktyki modlitwy i praktyki szerzenia naszego różańca, a także wspierania misjonarzy!   Każdy z nas powołany jest do tego aby innym dawać nadzieję, jeśli doświadczyłeś / doświadczyłaś dobra – koniecznie dziel się tym z innymi, z bliskimi i wszystkimi do których jesteś posłany, bo może już nikt inny przez dłuższy czas nie będzie miał do nich kontaktu w zakresie różańca.


Błogosławiona Paulino, módl się za nami, proś Boga o nowych ludzi różańcowych, proś o nowych animatorów i zelatorów róż, o błogosławieństwo dla kapłanów zajmujących się różańcem, dla wszystkich ludzi aby odpowiadali z otwartym sercem na zaproszenie do wspólnot różańcowych.!