Aktualności

Wierzę Bogu, Ojcu w Niebie - modlimy się i dziękujemy za wszelkie łaski w 2020 roku, przepraszamy za zło, za odstępstwo od wiary i Kościoła

ir
31 grudnia 2020

W czasie wieczornych mszy świętych  31 grudnia w całej Polsce będziemy dziękować Bogu i Matce Najświętszej za wszelkie dobro jakiego w ciągu tego trudnego 2020 roku doświadczyliśmy. Dziękujemy za rozwój Różańca Rodziców, za każdego rodzica, który dołączył do wspólnej modlitwy, za każde dziecko otoczone tą wspólnotowa modlitwą, za każdą nową różę, za każdego zaangażowanego animatora i księdza opiekuna.  To szczególny dzień na podsumowanie i podziękowania.   


W wielu miejscowościach i parafiach powstały, i nadal powstają zupełnie nowe róże, nowe wspólnoty rodziców odpowiadających na zaproszenie Maryi do modlitwy za swoje dzieci. Angażują się nowi animatorzy. W tym roku 2020 mniej rodziców też przyjeżdżało do Oliwy, aby w Katedrze spojrzeć w oblicze Maryi i Jezusa, aby zawierzyć i ufnie oddawać wszystkie trudne sprawy swego rodzicielstwa.  A jednak byli pielgrzymi z bliska i z daleka, grupy mniejsze oraz pojedyncze rodziny czy osoby. Z każdej takiej wizyty się cieszymy.


Przez cały ubiegły rok, w każdy poniedziałek modliliśmy się w Katedrze Oliwskiej w intencjach Różańca Rodziców na różańcu. Co tydzień w poniedziałek sprawowana była Msza Święta w intencjach róż i całego Różańca Rodziców, których ofiarodawcami byli rodzice, animatorzy i całe róże z wielu miejsc Polski i nawet z zagranicy. W dniu 8 września świętowaliśmy w Oliwskiej Katedrze  kolejną 19 - tą rocznicę powstania tej inicjatywy modlitwy. W Niepokalane Poczęcie NMP,  8 grudnia jak co roku ponawialiśmy nasze Zawierzenie Matce Bożej dziękując za łaski.  


Przez cały rok modliliśmy się o włączenie Różańca Rodziców, jako osobnej gałęzi do Żywego Różańca, proces ten postępuje na szczeblu diecezjalnym i mamy nadzieję, że w nowym roku uda się to zrealizować w pełni. Na koniec 2020 roku było nas już ponad 96 600 rodziców w różańcu za dzieci (4831 róż). W ciągu roku przybyło  ponad 7 tysięcy osób. Najważniejsze, że zapał nie opada w tym trudnym czasie, a wręcz wzrasta i nabiera wciąż nowej energii. Powstają wciąż nowe inicjatywy, animatorzy posiadający już odpowiednie doświadczenie, jadą do innych parafii po to aby dawać świadectwo i zapalać nowe osoby do tego wspaniałego dzieła Maryi.


Nie wszystko było jednak w tym roku łatwe. Wciąż doświadczaliśmy różnego rodzaju prowokacji i profanacji, które w wulgarnej formie przybrały swoją kulminację po wyroku Trybunału Konstytucyjnego chroniącego chore, nienarodzone dzieci przed zbrodnią aborcji. Wielokrotnie pisałem na naszej stronie o tym że wprowadzenie pod pozorem tolerancji dewiacyjnych treści do nauczania dzieci i młodzieży w szkołach może mieć nieobliczalne skutki. W większości szkół w Polsce dzięki działaniom rodziców i modlitwie udało się to zablokować, jednak w wielu szkołach i środowiskach ta ideologia była szerzona.  Doświadczyliśmy bezprecedensowych ataków na Kościół w Polsce. Pod pozorem rzekomej troski o Kościół publikowano masowo przeinaczenia, nieprawdziwe uogólnienia lub wręcz kłamstwa, atakowano gremialnie kapłanów za winy pojedynczych osób, które się pogubiły. Nie chodzi o usprawiedliwianie zła, ale o ochronę osób uczciwych. Opętane nienawiścią osoby posunęły się nawet do zakłócania Mszy Świętych w kościołach w Polsce. Perfidnie zaatakowano nawet świętego Jana Pawła II – przypisując mu niemal udział w pedofilii.


Ten atak zła, ateizmu wojującego i postępującego odchodzenia od wiary zwłaszcza młodego pokolenia każde nam z jeszcze większa gorliwością trwać w modlitwie, dawać świadectwo o pomocy Maryi poprzez zawierzenie Jej swoich dzieci i zapraszać ludzi do podejmowania takiej modlitwy. To jest nasze zadanie, nasze powołanie i nasze Westerplatte – obowiązek który musimy podjąć, którego nie możemy nie bronić  i od którego nie wolno nam zdezerterować.


Dlatego potrzebujemy formacji, potrzebujemy umocnienia sakramentalnego przez Eucharystię i umocnienia, uformowania intelektualnego w wierze poprzez poznawanie nauczania Kościoła Katolickiego – skierowanego do katolickich rodziców. Na całe szczęście w Polsce mamy rozwinięte formy rekolekcji i wspólnot w których rodzice na stałe mogą poznawać i pogłębiać swoją wiedzę i wiarę. Jest Domowy Kościół, są Spotkania Małżeńskie, są ośrodki rekolekcyjne w wielu sanktuariach  z zaplanowanym programem rekolekcji na 2021 rok.  Polecamy program rekolekcji w polskim Loretto k. Wyszkowa, prowadzonym przez Siostry Loretanki, polecamy oczywiście Licheń i rekolekcje dla małżeństw w ramach Spotkań Małżeńskich. Jest wiele innych inicjatyw, warto poszukać konkretnej propozycji dla siebie.


Chcielibyśmy uruchomić jakąś formę rekolekcji skierowaną konkretnie dla Różańca Rodziców i mam nadzieję że w nadchodzącym roku 2021 uda się to zrealizować.


Rozpoczynajmy ten rok ze Świętą Bożą Rodzicielką, i trwajmy w Bożej obecności z Jej pomocą a z całą pewnością doświadczymy pomocy, opieki i dobra. Bo Bóg jest Miłością