Aktualności

W sercu Kościoła są miejsca, gdzie życie płynie rytmem świętej pracy

ir
8 października 2009

Żyjemy zanurzeni w co dzienności co powoduje, że z dnia na dzień znikają z naszych oczu rzeczy najważniejsze. Na pytanie o sens życia nie ma czasu, a na odpowiedź brakuje sił i pomysłów. Dlatego tak ważne jest abyśmy skarby Kościoła cenili. Z tych skarbów możemy budować dla siebie drogowskazy pośród codziennych zmagań. Takim skarbem jest zawsze Msza Święta, jest modlitwa codzienna, jest różaniec i praktyczna pobożność w moim środowisku życia. Obok tego są i na szczęście w Polsce jest ich dużo i przeobfitych, miejsca uświęcone specjalnie. Miejsca święte modlitwą zakonów, miejsca święte trwaniem przy charyzmatach udzielonych dla posługi Kościoła i Człowieka pisanego przez duże C. Są też chwile dla których warto żyć i poświęcić wiele – choć czasem tego nie rozumiemy i ocenić w danej chwili nie potrafimy.

Taką szczególną chwilą w tych dniach stała się uroczystość Poświecenia Kaplicy i równocześnie nowych maszyn drukujących w Klasztorze Sióstr Loretanek w Rembertowie. Silnik maszyny drukarskiej był przez św. Maksymiliana nazywany bratem, poświęconym i pracującym ku czci Niepokalanej. Maszyna drukarska nazywana była przez założyciela zakonu i pisma Różaniec Bł. Ignacego Kłopotowskiego, ambonką Słowa Bożego – bo dzięki niej Bóg poprzez drukowane słowo może docierać do serc ludzkich. A jednocześnie w tym czasie Siostry Święcą to miejsce na którym dokonuje się zasadnicza walka i zwycięstwo Boga w sercach ludzkich, a są to Kaplica i Ołtarz na którym sprawowana jest Najświętsza Ofiara. Zupełne wypełnienie słów modlitwy św. Benedykta ORA ET LABORA.

Poświęcenia dokonał w asyście przewodniczącego Episkopatu Polski i licznie zgromadzonych Biskupów ksiądz prymas Kardynał Józef Glemp w dniu Matki Bożej Królowej Różańca Świętego.

Jak inna była atmosfera tej uroczystości od trwającej w tym samym czasie i dniu awanturze w polityce. Jakże wspaniałe i podniosłe były delikatne i zestrojone śpiewy chórów zakonnych w porównaniu z wulgaryzmami na które człowiek natyka się w codzienności. I to tym właśnie szczęściu Polski i naszego narodu wspominam - takich miejsc i uroczystości dzięki Bogu mamy wiele – chciejmy z nich korzystać, otwierajmy oczy na dobro które jest wokół nas i dzielmy się nim. Korzystajmy również z pracy wydawnictwa Sióstr Loretanek – prenumerata miesięcznika Różaniec powinna być czymś dla nas oczywistym – jak mam się modlić na Różańcu, jak formować swoje życie, jak prostować ścieżki. Tam znajdę wskazania i odpowiedzi. Ale są też wspaniale książki – ogromna przygoda ze świętymi - opisanymi dla nas współczesnym językiem w serii Nowe portrety świętych, są inne pisma i wiele ciekawych książek.

Sięgajmy po to sami i zachęcajmy innych – niech w życiu naszych rodzin będą obecne na stałę pokój , miłość i dobro.