Aktualności

Świętych kapłanów, daj nam Panie – 15 lutego wspominamy Bł. Ks. Michała Sopoćkę

ir
15 lutego 2016

Michał Sopoćko urodził się on 1 listopada 1888 roku na Wileńszczyźnie w ubogiej rodzinie szlacheckiej, gdzie pielęgnowano polskie tradycje patriotyczne. Rodzice zadbali o podstawowe wykształcenie dzieci. Wybór drogi życiowej i wczesne odczytanie powołania Michał zawdzięcza właśnie moralnej postawie rodziców, ich głębokiej pobożność i miłości rodzicielskiej. To w rodzinach rodzą się święte powołania do służby Bogu i ludziom.

W 1910 r. Michał Sopoćko rozpoczął czteroletnie studia w Seminarium Duchownym w Wilnie. W cztery lata później rozpoczął swoją kapłańską posługę w parafii Taboryszki koło Wilna.

W kolejnych latach odbył studiu na Uniwersytecie Warszawskim i w Wyższym Instytucie Pedagogicznym. Będąc od 1932 r. spowiednikiem sióstr ze Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia, ks. Sopoćko spotkał siostrę Faustynę Kowalska, która od maja 1933 r. została jego penitentką. Spotkanie to okazało się ważne dla obojga. Ona znalazła w nim mądrego spowiednika, który był inspiratorem powstania jej Dzienniczka Duchowego, a on za jej przyczyną stał się czcicielem Miłosierdzia Bożego i opisał podstawy teologiczne tego kultu.

Pasjonującą książkę – album o losach ks. Michała Sopoćki pt. UFAJĄCY napisał Grzegorz Górny, a zilustrował to zdjęciami Janusz Rosikoń. W świetle losów ks. Michała Sopoćki widać jak wielkim darem jest Boże Miłosierdzie i w jaki sposób Bóg prowadził całe to dzieło.

Książka Ufający - Śladami bł. ks. Michała Sopoćki wydana w wydawnictwie ROSIKON PRESS jest cały czas dostępna w sprzedaży i może być fantastycznym prezentem w Roku Miłosierdzia!