Aktualności

Świety Jan Bosko - wspomnienie 31 stycznia! Nabożeństwo do MB Oliwskiej już 1 lutego w sobotę!

ir
28 stycznia 2014

W dniu 31 stycznia w Kościele obchodzimy obowiązkowe wspomnienie liturgiczne św. Jana Bosko.

Jan Bosko, Zawsze Radosny - włoski duchowny, założyciel zgromadzenia salezjanów i salezjanek, patron m.in. młodzieży, uczniów, studentów.

Dla nas jest on nieocenionym patronem radosnego przeżywania swego powołania i wspierania dzieci i młodzieży, także tej którą inni już spisali na stracenie.

Jan Bosko w wieku 2 lat stracił ojca, Franciszka i od tej pory wychowywała go tylko matka, Małgorzata. Żył w czasach, w których w jego rodzinnym Piemoncie dokonywały się przemiany polityczne i narastała wrogość do Kościoła. W wieku 9lat miał proroczy sen - śniło mu się to że zostanie księdzem, lecz zrozumiał go dopiero później. Swoją posługę kapłańską wykonywał przede wszystkim wśród więźniów i chorych. Dzień 8 grudnia 1841 roku to początek jego apostolstwa wśród młodzieży. Ksiądz Bosko otworzył pierwsze oratorium dla młodzieży, które znajdowało się na przedmieściach Valdocco 12 października 1844 roku. Później otworzył dla swoich wychowanków zakłady pracy, a całe dzieło rozrastało się w szybkim tempie przez następne lata. Dnia 25 marca zostało przez Jana Bosko założone Towarzystwa Świętego Franciszka Salezego, a pierwszym salezjaninem został Michał Rua, późniejszy następca Jana Bosko. 11 listopada 1872 roku Bosko założył Zgromadzenie Córek Maryi Wspomożycielki Wiernych. Dwa lata później Zgromadzenie wysłało pierwszych misjonarzy do Ameryki. W międzyczasie w całej Europie powstawały domy salezjańskie, również w Polsce. Jan Bosko wprowadził w swoich domach system prewencyjny. Opiera się on w całości na rozumie, religii i miłości wychowawczej. Zakazał wszelkiego rodzaju kar cielesnych. Wprowadził obowiązek, aby wychowawca starał się być dla wychowanka przyjacielem. Warto wczytywać się w życiorys św. Jana Bosco i w jego książki, warto polecać się jego opiece i odnajdować tą drogę radości przeżywania spotkania z Bogiem.

Ważnym dziełem św. Jana Bosko było odnowienie kultu Maryi, Matki Bożej Wspomożycielki wiernych. Dla nas w różańcu, Maryja jest właśnie Wspomożycielką w zadaniach, trudach i radościach wychowania naszych dzieci. W Polsce znane jest sanktuarium MB Wspomożycielki Wiernych w Rumii, gdzie wielu pielgrzymów doznaje łask za Jej wstawiennictwem.

Przed liturgicznym świętem Jana Bosko chcemy pokazać jego postać i życie jako jedną z dróg odkrywania Bożej Miłości i owocnego wspomożenia dla nas w naszych zadaniach rodzicielskich.

A już pierwszego lutego o godz. 18.30 comiesięczne nabożeństwo do MB Oliwskiej, z różańcem i procesją w Katedrze Oliwskiej. ZAPRASZAMY!