Aktualności

Dziadek i Babcia Pana Jezusa – świętych Joachima i Anny!

ir
27 lipca 2021

Od 24 czerwca 2017 roku oficjalnie drugą współpatronką naszej modlitwy rodziców jest św. Anna  z Góry Św. Anny. W św. Annie i św. Joachimie, mamy wspaniałych patronów! Niech się co chce dzieje ja w Tobie św. Anno mam nadzieję!


Jest to dzień, w którym dziękujemy za wszelkie dobro jakiego dzięki naszym dziadkom doświadczamy. To właśnie w atmosferze tradycji rodzinnych wzrastają dzieci. Nawet gdy dziadka lub babci nie ma z nami od wielu lat, to jednak w dobrych wspomnieniach, w rodzinnych historiach ich postacie żyją. Z dobra i tradycji rodzinnych rodzą się wciąż nowe dobre rzeczy. Dziadkowie i babcie są skarbem, który łączy pokolenia. To oni zbudowali dla nas świątynie, to oni kultywowali w trudnych czasach wiarę, oni zwykła modlitwą, która sama w sobie jest niezwykła, wypraszali dla nas łaski i błogosławieństwo.


Dzięki mojej Babci pamiętam o majowym, o pieśniach ku czci Matki Bożej, pamiętam o różańcu, o świętowaniu wielu świąt, które współcześnie jakby się zacierały. Dzięki dziadkowi żony, mamy w historii naszej rodziny wielką cześć do Najświętszego Sakramentu i Eucharystii. I wiele innych skarbów z których nawet pewnie nie zdajemy sobie sprawy.


W czasach gdy wszystko się zaciera, kiedy Kościół i wszystko co święte jest atakowane, niszczone, ośmieszane lub po prostu zamilczane, dzięki starszemu pokoleniu dziadków i babć mamy szansę jeszcze raz sięgać do skarbnicy dobra, do modlitw i pieśni pamiętanych od lat, wspominanych z dzieciństwa lub nawet zapomnianych.


To właśnie święta Anna ze św. Joachimem wychowali Matkę Syna Bożego Maryję. Nam wypada w naszym rodzicielskim powołaniu kroczyć ich drogami i jak najstaranniej wychowywać nasze dzieci, a jeśli są wnuczki to i o ich dobro zabiegać. Nigdy nie jest zbyt późno, nigdy nadzieja nie wygasa, póki możemy się ku świętym Joachimowi i Annie zwrócić!


Boże Ojcze, dziękujemy ci za pokolenia naszych dziadów i pradziadów, za wszystkich dzięki którym skarb wiary został złożony w nasze ręce. Daj nam go pomnożyć i przekazać następnym pokoleniom jeszcze zbogacony, abyśmy żadnego dobra nie uronili, a przekazywane dopełniali dobrem jakie z Twojej dobroci nam udzielasz!