Aktualności

Po uroczystości 8 grudnia i sesji nt. Zagrożeń osobowości młodego człowieka na początku XXI w.

ir
18 grudnia 2007

Zgodnie z planem, z drobnymi korektami, w tym roku zawierzaliśmy ponownie nasze dzieci i naszą modlitwę różańcową Matce Bożej Oliwskiej. W roku bieżącym wiele różnych i nieoczekiwanych sytuacji złożyło się na przebieg tego naszego świętowania Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Pierwotny plan ponowienia Aktu Zawierzenia został wzbogacony przez sesję naukową nt. Zagrożeń rozwoju osobowości młodego człowieka na początku XXI wieku opracowaną i prowadzoną przez O.dr Aleksandra Posackiego SJ. Sesja została jak wiadomo poświęcona pamięci niedawno zmarłego młodego księdza zaangażowanego w sprawy ewangelizacji śp. Janusza Witkowskiego.

Z jego inspiracji w naszym Gdańskim Kościele zrealizowało się wiele nietuzinkowych i nowatorskich inicjatyw uczestnictwa ludzi świeckich w ewangelizacji właśnie. Stąd pomysł uczczenia pamięci ks. Witkowskiego przez konkretne działanie ludzi świeckich, wypełnienie tego modelu który on starał się budować. Sama sesja miała tytuł: „Pomiędzy psychomanipulacją psychiczną, fizyczną i duchową”

Na szersze refleksje po sesji przyjdzie jeszcze poczekać, jedno jest jednak pewne – sesja spełniła, a nawet przerosła nasze oczekiwania. Naukowy charakter i osobowość prelegentów pozwoliły w bardzo obiektywny sposób określić zakres omawianych zjawisk. Przekrojowy dobór tematów i wykłady poparte konkretnymi przykładami z życia społeczeństwa polskiego w kontekście Europy i świata pozwoliły na zapoznanie się ze skalą pewnych zjawisk, z elementami normalnie niedostrzegalnymi dla osób poddanych manipulacji. Ponadto, z samej kompozycji sesji i układu tematów oraz przenikania się zjawisk społecznych, na bazie rzetelnie udokumentowanej wiedzy naukowej uwypuklony został aspekt duchowy zjawisk manipulacji.

Wielką naszą radością jest fakt jak wiele osób i róż rozsianych po całej Polsce i na świecie łączyło się z nami duchowo. Przesyłane są do nas informacje o podejmowanych nowennach i organizowanych Mszach świętych z uroczystym zawierzeniem w swoich własnych parafiach. Taka właśnie postawa i takie działanie może uchronić nasze dzieci przed zalewem zła. To jest nasz oręż w walce z przybierającym różne postacie niemal totalnym systemem manipulacji w życiu społecznym. Za łączność duchową i każdą modlitwę dziękujemy!

W roku bieżącym udało się też wydrukować obrazek Matki Bożej Oliwskiej - Patronki Różańca Rodziców , z Aktem Zawierzenia i Modlitwą do MB Oliwskiej. Istnieje możliwość otrzymania takich obrazków dla osób zainteresowanych.

Mamy nadzieję że wkrótce uda się zamieścić również zdjęcia z Uroczystości i sesji.