Aktualności

Święto MB de Guadelupe – nawrócenie Indian meksykańskich!- patronka życia poczętego i rodzin

ir
12 grudnia 2022

Dnia 12 grudnia, przypada wspomnienie Maryi z Guadelupe, związane z cudownym powstaniem Jej wizerunku na tilmie (płaszczu) św. Juana Diego. Maryja przychodzi do mieszkańców Ameryki, jako ta która jest w stanie błogosławionym i depcze głowę węża. Cud trwający od roku 1531!


Jest to najstarsze objawienie Maryi uznane przez Kościół Katolicki – i w zasadzie za sprawą obrazu na płótnie tilmy św/ Juana Diego – ze skutkami trwającymi do dziś!


Maryja objawiła się w postaci młodej dziewczyny meksykańskiej, z  czytelnymi  dla Indian symbolami. Niewiasta, dziewica (rozpuszczone włosy), w stanie błogosławionym (przepasana kokardą),  z dzieckiem które jest zapowiedzianym od wieków dobrym Bogiem, z zachodu. I dodatkowo w płaszczu oznaczającym władzę królewską, depczącą węża pierzastego – okrutne bóstwo azteckie.  Matyja sama się określiła jako depcząca głowę węża – co w języku indiańskim brzmiało niemal identycznie jak nazwa największego wówczas Sanktuarium hiszpańskiego – de Guadelupe.  Biskup miejsca - Zummaraga, który jako pierwszy zobaczył obraz MB de Guadelupe, nie miał wątpliwości co do jego  cudownego pochodzenia.


Po tym objawieniu Indianie z terenów Meksyku nawracali się milionami na wiarę Katolicką. Szczególną cechą ukazaną na obrazie jest gest rąk Maryi tworzących jakby zagłębienie w którym normalnie Indianki niosą w swoich paszczach małe dzieci. To Maryja sama pokazuje każdemu z nas – Ja mam miejsce specjalnie przygotowane dla Ciebie, miejsce w zagłębieniu mego płaszcza – gdzie możesz się poczuć bezpiecznie jako Jej dziecko. Obecnie dla każdego Meksykanina - świadomość opieki MB de Guadelupe jest oczywista  do tego stopnia że są dumni z bycia DE GUADELUPANO!


Jest też z Matką Bożą de Guadelupe wiele polskich wątków. Jako ciekawostkę można podać że w Polsce mamy również cudowny - i jeszcze starszy  - obraz MB de Guadelupe - przywieziony z Watykanu obraz Maryi Gregoriańskiej od wieków obecny w Kodniu (przy wschodniej granicy Polski).


A w bliższych nam czasach, w dniu 3 maja 1959 roku, na prośbę Prymasa Kard. Stefana Wyszyńskiego i polskiego rządu emigracyjnego cała Polska została zawierzona MB de Guadelupe, przez ówczesnego Prymasa Meksyku kard. Miranday Gomeza.


Z taką właśnie dziecięcą ufnością powierzamy dziś Maryi nasze sprawy – zwłaszcza sprawy zdrowia nas i naszych bliskich. Maryjo z Guadelupe, otocz nas dziś swoim płaszczem miłości i modlitwy i nie dozwól abyśmy z niego kiedykolwiek się usunęli! Niepokalana Dziewico Maryjo, módl się za nami!