Aktualności

Matka Boża z Guadelupe – Pani Świata, Matka Jezusa, patronka obrońców życia!

ir
12 grudnia 2023

Od 12 grudnia 1531 r.   w Guadelupe w Meksyku trwa nieustanny cud.  Tego dnia objawiła się Juanowi Diego Maryja w specjalnej szacie i jako znak wskazała mu róże kastylijskie, które zaniósł do Biskupa Zummaragi, a na tilmie (płaszczu)  w której niósł kwiaty powstał obraz Maryi istniejący do dziś!


W obrazie jaki powstał bez udziału ludzkiej ręki wpisuje się cała informacja czytelna w symbolice indiańskiej, o tym kim jest Maryja i jaka jest  Jej rola w dziejach świata.  Przekaz był na tyle czytelny dla Indian, że zaczęli się po prostu masowo, tysiącami i milionami, nawracać na katolicyzm, przystępować do Chrztu świętego i włączać do Kościoła katolickiego.  Obraz Maryi z Guadelupe ma w sobie ogromną ilość wspaniałych i fascynujących elementów dokładnie współgrających z Ewangelią i obrazujących rolę Maryi. 


Historia cudownego powstania obrazu, ale również historia jego trwania przez 492 lata do dnia dzisiejszego każe nam wyjść poza schematy racjonalnego poznania i skłonić się ku wierze w niemożliwe.  Jest ona również pełna wielkiej miłości Maryi do ludzi, wielu znaków i cudów doznawanych przez ludzi za wstawiennictwem Maryi obecnej w swoim wizerunku  De Guadelupe. 


Co ciekawe  i ważne, Polska została w latach komunizmu,  3 maja 1959 roku zawierzona Matce Bożej z Guadelupe na wniosek Prymasa Stefana Wyszyńskiego  i prezydenta RP na wychodźstwie  pana Augusta Zaleskiego, przez prymasa Meksyku kardynała Miguel Dario Miranda y Gomez'a! A w Polsce znajduje się  jeszcze inny wizerunek Matki Bożej  Cudownej z Guadelupe – to Obraz Matki Bożej Gregoriańskiej w Kodniu!


Właśnie tam w tym roku w maju byliśmy na rekolekcjach i modliliśmy się we wspólnocie Różańca Rodziców zawierzając na Apelu Wieczornym nas, nasze dzieci i naszą modlitwę Maryi przed wizerunkiem Kodeńskim. W trakcie tych rekolekcji mieliśmy też wspaniałą okazję do modlitwy pod płaszczem Matki Bożej. Jest to forma modlitwy praktykowana w Meksyku, a płaszcz Matki Bożej uszyty na wzór tego jaki nosi  Ona na wizerunku Guadelupe przyjechał oryginalnie z Meksyku.  Tak właśnie możemy się czuć zaopiekowani w naszej modlitwie do Maryi – kraj nasz, Polska, jest okryty Jej płaszczem od Bałtyku po Gór szczyty!


W Polsce sanktuarium i parafia MB z Guadelupe znajduje się w Budach Barcząckich w diecezji Warszawsko - Praskiej, niedaleko Mińska Mazowieckiego, a oprócz tego w Białymstoku oraz w Żychlinie!


12 grudnia razem z ks. Grzegorzem Daroszewskim, nowym proboszczem parafi św. Józefa w Postołowie modliliśmy się w Kościele filialnym w Suchej Hucie z wiernymi przed kopią obrazu MB de Guadelupe na mszy świętej oraz na różańcu świętym pod płaszczem Matki Bożej z Guadelupe! Jest to wyjątkowe przeżycie otulenia opieką Maryi i modlitwą wspólnoty Kościoła, gdy można Jej oddać i zawierzyć po prostu wszystko!   


Maryjo, obecna w cudownym wizerunku z Guadelupe, Pani Świata, módl się za nami