Aktualności

Jak być mężczyzną dziś!?

ir
7 maja 2007

Podczas, gdy niemal cała Polska kończyła świętować tzw. „długi weekend”, w Gdyni w Ignacjańskim Centrum Formacji Duchowej grupa mężczyzn z całego kraju pod przewodnictwem o. Czesława Sobolewskiego SJ wzięła udział w pierwszej sesji „Być mężczyzną dzisiaj!”. Mieliśmy tą jedyną w swoim rodzaju okazję aby nieco bliżej przyjrzeć się swojej męskości - i to nie w wykrzywionym współczesnym świetle zdominowanym przez zdegenerowane stereotypy męskości! Możliwe to było ze względu na świetnie przygotowane i profesjonalnie prowadzone przez psychologów sesje tematyczne, w czasie których można było dowiedzieć się źródłowych i konkretnych informacji na temat tego jak to właściwie z mężczyzną w ciągu jego całego życia jest!

O relacjach mężczyzny ze światem, z bliskimi, z kobietami i innymi mężczyznami, o wpływie relacji z ojcem na syna, o różnicach w przeżywaniu rzeczywistości przez mężczyzn i kobiety itd. itp. Te wiadomości skonfrontowane następnie z realiami naszych męskich doświadczeń w trakcie pracy w grupach i dzielenia się w bardzo konkretny sposób pozwalają (przynajmniej piszącemu te słowa) na nowo odkryć swoje powołanie do bycia mężczyzną, z jednej strony, a z drugiej ujrzeć swoje błędy i możliwość ich korekty (czasem nawet trywialnie prostej) w relacjach z innymi - w tym przede wszystkim z własną żoną.

To niesłychane doświadczenie mszy świętej w męskim gronie, czy modlitwy lub dzielenia się doświadczeniami z mężczyznami, którzy przeżywają podobne dylematy, problemy, często znajdując podobne rozwiązania prowadzi do refleksji, iż ten wymiar wzrastania duchowego jest mężczyznom niesłychanie potrzebny i z pewnością będzie w naszym życiu bardzo owocny. Trochę żal, iż ta sesja w tym roku już się nie powtórzy – i miejmy nadzieję, że na przyszły rok organizatorzy bazując na doświadczeniach tegorocznych zaplanują więcej właśnie takich wyłącznie „męskich” sesji.

Tu należy się organizatorom – czyli Ignacjańskiemu Centrum Formacji Duchowej z Gdyni szczególne podziękowanie. Po pierwsze za dostrzeżenie problemu, a po drugie za profesjonalne przygotowanie i przeprowadzenie sesji. To z całą pewnością jest ogromna potrzeba naszego Kościoła i narodu, aby mężczyźni na nowo odkryli wartość swoje powołania przede wszystkim do bycia ojcem – niezależnie czy to jest ojcostwo w wymiarze fizycznym czy też w wymiarze duchowym – to jest piękne i niezwykle owocne!

Należy też dodać iż ICFD w Gdyni prowadzi wiele innych sesji zwiazanych z rodziną – np. dla małżeństw, czy dla narzeczonych!

Dla zainteresowanych podaję adres strony internetowej : http://www.jezuici.pl/icfd/sesje.htm